www.stop-mnozitelum.cz a www.pes.help24.cz/nahlaseni-tyrani-zvirat.php

Pes s PP vs. pes bez PP? Pro laika a pejskaře od srdce, který svého pejska miluje bez ohledu nato zda je to čistokrevný zástupce svého plemene, či typický voříšek, je tato otázka směšnou, dá se říci témněř snobskou. Nemusíte se chtít účastnit výstav, ale tato prblematika by Vám měla být známa z etických důvodů.

Zdraví...Pejska bez PP nejčastěji kupujeme, protože je levný a chceme ho přece jen pro radost. Množitelé si s genetikou a zdravím halavu nelámou. Jejich cílem je mít co nejvíce "kusů", které by mohli prodat, proto nejsou výjmečné blízké příbuzenské vztahy, chování na jedincích, jež mají silné zdravotní potíže, genetické vady, deformace apod. Štěňata jsou často předávána v době kdy ještě několik týdnů mají být u své matky, neočkovaná, neodčervená s průjmem, zablešená. Koupíme štěňátko o několik tisíc levněji, ale ele astronomické výdaje za veterináře nám později rozhodně otevřou oči, nemluvě o smutku, který budete prožívat, pokud Váš pejsekbude neustále nemocný. Stojí Vám vědomí tohoto krutého byznysu za to, že máte psa za levný peníz? Zvažte koupi psa s PP nebo adopci zdravého voříška z útulku. Pokud koupíte pejska s PP, má velmi nízké předpoklady k defektům a vadám, které jsou vrozené, protože jeho předci takové vady neměli.

Exteriér...U pejska bez PP nemáme jistotu, že z něj vyroste zástupce plemene, které jsme si vybrali, jak vzhledově tak povahově. U pejsků z množíren je toto typické - nejen kvůli křížení bez ohledu na genetiku, ale hlavně protože množiletlé nezřídka "chovají"více plemen najednou a nemají přehled o jejich páření. U pejska s PP známe exteriéry jeho rodičů, prarodičů a dalších předků. Jedinci, kteří požadavkům nevyhovují, jsou z chovu vyřazeni. Chovatelská stanice musí dodržovat určitá pravidla pro chov psů - ne každý pes může mít potomky a křížení psů se zvažuje z genetického hlediska.

Etika a humánnost...Pokud koupíme štěňátko bez PP (od množitele), máme 95% jistotu, že jeho doslova živoří. Ustájení psů je nehygienické, prostorově nedostatečné, často i nebezpečné. Psi jsou živeni těmi nejlevnějšími granulemi, nemají dostatečnou veterinární péči a jsou nesocializovaní. Chovatelské stanice jsou podřízeny chovatelským klubům, které pro uchování kvality provádějí kontroly vrhů, odchovů, ustájení štěňat i chovných fen a psů. Chovatelské kluby jsou dále podřízeny Českomoravské kynologické unii a ta dále celosvětové FCI.

Časté tvrzení množitelů..Čistokrevná štěňátka bez PP - je lživé! Psi od množitele jsou takřka předurčeni k tomu, aby se u nich objevila nějaká vývojová vada, porucha či deformace. I v případě, pokud chceme čistokrovné štěně s PP, není dobré mít celou proceduru pořizování rychle za sebou, ale opravdu pečlivě vybírat chovatelm bapř.zkontaktovat chovatelský klub určitého plemene a poradit se s nimi a zjistit si informace z doastupných plemenných knih či databází psů a štěňat.

Jak postupovat při koupi štěněte?

1. Pokud jsme si jisti, že chceme pěkného a zdravého pejska určitého plemene, pak jedině s průkazem původu. Máme záruku, že nám nevyrostekříženec. Cena papírových pejsků je sice vyšší, ale např.oproti množiteským pejskům s e z dlouhodobého hlediska stoprocentně vyplatí. Pokud netrváte na určité rase, ale jen chcete sympaťáka se kterým si budete rozumnět, projděte nabídky útulků, čeká tam mnoho úžasných pejsků bez domova, často právě "čistokrevných"množitelských.

2. Běžné jsou návštěvy u chovatele, samozřejmostí je kontakt s rodiči pejska, minimálně s maminkou. Přesvědče, v jakém prostředí byla štěňátka odchována.

3. Pokud Vám připadá prodejce neseriózní, nejsou-li pejsci v dobré kondici, jsou-li bázlivá, vyberte si jinde. Pokud shledáváte známky týrání, nebojte se jej nahlásit! Nahlášení je dnes možné online a zabere Vám pár minut! Nikdo nebude znát Vaše jméno, k ničemu se nezavazujete. Nebuďte lhostejní.

4. Zní to velmi cynicky a smutně, ale nekupujte štěně ze soucitu. Takových štěňátek má množitel víc a všechna zachránit nemůžete. Bohužel koupí jednoho nešťastníka financujeme hnusné podnikání! Opět nejlepším, co můžete udělat, je nahlásit týrání.

5. Pokud je to možné, vezměte s sebou někoho, kdo psům opravdu rozumí, nejlépe přímo Vašemu vybranému plemeni.

6. Trvejte na kupní smlouvě! To je naprostásamozřejmost, pokud nemáte smlouvu, nemůžete se později ničeho dovolat.

Foto ZDE

www.stop-mnozitelum.cz a www.pes.help24.cz/nahlaseni-tyrani-zvirat.php

Proč kupovat štěně s průkazem původu

Tvorba stranek pro chovatele