Země původu: Mexiko
Zařazení : společenský pes
Klasifikace F.C.I.: Skupina 9 Společenští psi a pokojoví psi / toy plemeno, sekce 6 - chihuahueňo, bez pracovních zkoušek
Celkový vzhled: Tento pes má kompaktní stavbu těla. Velice důležitý je jablíčkový tvar hlavy a jeho mírně dlouhý ocas, který nosí vysoko vztyčený – buď ohnutý nebo zahnutý do půlkruhu se špičkou směřující k bedrům.
Důležité proporce: Délka těla je o něco větší než výška v kohoutku. Žádoucí je téměř kvadratické tělo, zvláště u psů. U fen je vzhledem k březosti přípustné nepatrně delší tělo.
Chování/Povaha: Hbitý, ostražitý, živý a velmi odvážný.
HLAVA:
Mozkovna:
Lebka: Pěkně zakulacená jablíčkovitá hlava (charakteristický znak plemene), nejlépe bez fontanely, malá fontanela je přípustná.
Stop: Dobře zřetelný, hlubší, široký, protože čelo je klenuto nad nasazením nosu.
Obličejová oblast:
Nos: Povolená je jakákoliv barva. Mírně krátký, nepatrně zdvižený.
Čenich : Krátký, při pohledu ze strany rovný, široký u nasazení, směrem ke špičce se zužuje.
Pysky : Suché a dobře přiléhající.
Tváře : Přiměřeně vyvinuté, velice suché.
Čelisti / zuby : Nůžkový nebo klešťový skus. Předkus nebo podkus, stejně jako jakákoliv jiná anomálie musí být přísně penalizována.
Oči : Velké, kulatého tvaru, velice výrazné, nevystouplé, úplně tmavé. Světlé oči jsou přípustné, ale nežádoucí.
Uši : Velké, vztyčené, široce rozvinuté, široké v nasazení, postupně se zužující směrem k lehce zaokrouhleným špičkám. V klidu jsou nakloněny do strany v úhlu 45°.
Krk :
Horní linie lehce prohnutá.
Délka: Střední.
Tvar: Silnější u psa než u feny.
Kůže: Bez laloku. U dlouhosrsté variety je vysoce žádoucí límec/krejzlík s delší srstí.
TRUP:
Kompaktní a dobře stavěný.
Horní profilová linie: Rovná.
Kohoutek: Jen málo zřetelný.
Hřbet: Krátký a pevný.
Bedra: Silně svalnatá.
Záď: Široká a silná; téměř plochá nebo s mírným sklonem.
Hrudník: Hrudní koš je široký a hluboký, žebra dobře klenutá. Při pohledu zepředu prostorný, ale ne přehnaně. Při pohledu ze strany sahá k loktům. Není sudovitý.
OCAS:
Vysoko nasazený, vzhledově plochý, mírně dlouhý; u kořene široký, postupně se zužující ke špičce. Způsob nesení je charakteristický znak plemene: v pohybu je nesen buď vysoko v oblouku nebo v půlkruhu se špičkou směřující k bederní oblasti, což propůjčuje tělu vyváženost, ocas by neměl být nesen mezi zadními končetinami ani stočen pod hřbetní linií. Osrstění ocasu závisí na varietě a je v souladu se srstí těla. U dlouhosrsté variety tvoří třásně. V klidu ocas visí a je zakončen mírným háčkem.
KONČETINY:
Hrudní končetiny:
Přední nohy rovné a dostatečné délky, při pohledu zepředu tvoří rovnou linii s loktem. Při pohledu ze strany stojí svisle.
Ramena: Suchá a mírně osvalená. Úhlení mezi lopatkou a ramenní kostí je přiměřené.
Lokty: Pevné a těsně přiléhající k tělu, což zaručuje volný pohyb.
Záprstí: Mírně šikmé, silné a pohyblivé.
Pánevní končetiny:
Zadní nohy jsou dobře osvalené s dlouhými kostmi, které směřují svisle a jsou vzájemně rovnoběžné s dobrým úhlením v kyčelním kloubu, koleni a hleznu. Úhlení je v souladu s úhlením hrudních končetin.
Hlezna: Krátká s dobře vyvinutými Achillovými šlachami; při pohledu zezadu jsou rovná, svisle postavená a přiměřeně od sebe.
Tlapky:
Velmi malé a oválné s dobře postavenými, ale nerozvětvenými prsty (ani zaječí, ani kočičí). Drápky jsou zvlášť zřetelně klenuté a mírně dlouhé. Polštářky jsou dobře vyvinuté a velice pružné. Paspárky musí být odstraněny, což se netýká zemí, kde je to protizákonné.
CHŮZE / POHYB:
Krok je dlouhý a pružný, energický a aktivní s dobrým vykročením hrudních končetin a nakročením pánevním. Při pohledu zezadu se zadní nohy mají pohybovat téměř paralelně, takže stopy pánevních končetin zapadají do stop hrudních končetin. Se zvyšující se rychlostí vykazují končetiny tendenci sbíhat se ve směru těžiště (single track). Pohyb zůstává volný a pružný bez viditelné námahy, s hlavou zdviženou a pevným hřbetem.
KŮŽE:
Hladká a pružná po celém těle.
SRST:
Toto plemeno se vyskytuje ve dvou varietách:
Varieta krátkosrstá: Srst je krátká, přiléhá po celém těle. Jestliže má podsadu, je srst o něco delší. Řídké osrstění na hrdle a na břiše je povoleno. Srst je mírně delší na krku a ocase, krátká v obličeji a uších. Je lesklá a měkká. Jedinci bez srsti nejsou tolerováni.
Varieta dlouhosrstá: Srst má být jemná a hedvábná, rovná nebo lehce vlnitá. Žádoucí je nepříliš hustá podsada. Srst je delší, tvoří třásně na uších, krku, na zadní straně hrudních a pánevních končetin, na tlapkách a na ocase. Psi s dlouhou, načechranou srstí nebudou akceptováni.
BARVA : Přípustné jsou všechny barvy ve všech možných odstínech a kombinacích.
VÝŠKA A VÁHA :
U tohoto plemene se neposuzuje výška, pouze váha.
Ideální váha se pohybuje mezi 1,5 až 3 kg. Psi s váhou mezi 500 g až 1,5 kg jsou akceptováni. Jedinci těžší než 3 kg jsou diskvalifikováni.
VADY : Jakákoli odchylka od výše uvedených bodů by měla být považována za vadu. Závažnost vady se posuzuje v poměru ke stupni odchylky.
- chybějící zuby
- zdvojené zuby (přetrvávání prvních zubů)
- deformované čelisti
- špičaté uši
- krátký krk
- dlouhé tělo
- kapří nebo prohnutý hřbet (lordóza či kyfóza)
- spáditá záď
- úzký hrudník, plochý hrudní koš
- ocas : nesprávně nasazený, stočený či krátký
- krátké končetiny
- vybočené lokty
- příliš úzký postoj
VÁŽNÉ VADY :
- úzká lebka
- malé oči, vpadlé nebo vystouplé
- dlouhý čenich
- předkus či podkus
- luxace čéšky
VYLUČUJÍCÍ VADY :
- agresivní nebo příliš plachý
- jelení typ (pes s atypickou nebo příliš stylizovanou stavbou těla: jemná hlava, dlouhý krk, štíhlé tělo, dlouhé končetiny)
- psi s velkou fontanelou
- klopené či krátké ucho
- extrémně dlouhý trup
- chybějící ocas
- u dlouhosrsté variety: psi s velmi dlouhou, jemnou a načechranou srstí
- u krátkosrsté variety: holé místo (alopecie)
- váha přes 3 kg

Každý pes vykazující tělesné abnormality nebo abnormality v chování by měl být diskvalifikován.

Pozn. : Psi musí mít dvě zjevně normální varlata plně sestouplá v šourku.

Tvorba stranek pro chovatele